Myslete na stáří už nyní.

Abyste si mohli dovolit odpočinek

Spořit si na penzi můžete několika způsoby. Jedním z nich je doplňkové penzijní spoření, u kterého každý měsíc poukazujete určitý obnos na účastnický fond, který si sami vyberete. Můžete se vydat buď cestou jistoty s konzervativním fondem, nebo zariskovat a přijít si tak na více peněz.

Jak se peníze zhodnocují?

Kromě částky, kterou zasíláte sami, získáváte také státní příspěvky a jednou za rok, případně za půlrok, se vám na účet připíšou podíly ze zisku z účastnického fondu. Výši částky, kterou měsíčně platíte, můžete měnit, případně spoření přerušit.

Minimální částka je většinou 100 Kč, ale nárok na státní příspěvek máte pouze v případě, že zaplatíte alespoň 300 Kč měsíčně. Pak vám stát věnuje 90 Kč měsíčně. Pokud budete platit 1 000 Kč měsíčně (230 Kč od státu za měsíc), získáte tak maximální státní příspěvek až 2 760 Kč za rok.

Ušetříte vy, i zaměstnavatel

Na penzi vám může přispět také zaměstnavatel a to až 50 tisíc ročně. Výhodné je to pro obě strany, z příspěvku se nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění, takže zaměstnavatel ušetří na povinných odvodech 34 %, vy 11 %.

Snižte si daňový základ

Část peněz, které jste na spoření zaslali, můžete uplatnit pro snížení daňového základu a ušetřit tak i o několik tisíc korun ročně na daních. Za rok si od základu daně z příjmu fyzických osob můžete odečíst až 24 000 Kč. Pro zisk maximální daňové úlevy musíte uspořit 36 000 Kč, čímž ušetříte na daní 3 600 Kč za rok.

V případě smrti peníze nepřijdou vniveč

O to, že peníze propadnou v případě vaší smrti státu, se nemusíte bát. Peníze získají vaši dědicové nebo osoby, které jste před smrtí takto určili. Z penzijního spoření  můžete čerpat důchod již 5 let před dovršením důchodového věku.

Pomohu vám najít tu nejlepší nabídku, se kterou zabráníme negativním finančním dopadům úrazu či nemoci, která vám znemožní pracovat.

Chci spořit na důchod